House, techno, electro, breakbeat, drum’n’bass... jak tu się połapać?

Można spokojnie założyć, że 90% dyskusji na temat gatunków muzycznych to pomieszanie pojęć i tak naprawdę dyskutanci jeśli się nie znają na codzień to mają zupełnie rózne wyobrażenie o gatunkach muzyki tanecznej. Trzeba przyznać, że nie jest to łatwe, bo rzeczywiście style muzyczne się mieszają, i dobrze bo różnorodność i brak ograniczeń to ważna zaleta muzyki tanecznej. Mimo to spróbujmy określić podstawowe różnice i fakty które pomogą nam rozmawiać o muzyce.

House - naturalne dźwięki w powtarzających się frazach

Tak z resztą powstawał house. Do podkładu z głębokim długim bitem dodawano sample fragmentów wokalnych czy instrumentalnych klasyki Pop lub Jazzu.
Oto cechy charakterystyczne:

 • naturalne dźwięki (instrumenty) lub/i fragmenty wokalne
 • powtarzające się frazy (loopy) pozwalające łagodnie wczuć się w rytmiczny trans
 • najczęściej głęboki gruby beat w takcie 4/4 czyli uderzenie na każdym beat'cie metrycznym.
 • tempo najczęściej w okolicach 126-130 BPM

Przykłady różnych odcieni muzyki house do odsłuchania:

Funk/Vocal/Club House Latino House Deep House Electro/Techno House
Klasyczny odcień. W takim stylu produkowane są najczęściej housowe remiksy komercyjnych przebojów. Bardzo rytmiczny z obecnością latynoamerykańskich instrumentów perkusyjnych. Bardzo atmosferyczny z głębokim basem i często minorowym dość mrocznym klimatem. Klimat House ale z elektronicznym, technicznym instrumentarium

 

Techno - syntezowane dźwięki, nieschematyczna forma

Można powiedzieć, że prawdziwe Techno umarło pod koniec lat 90'tych. Zostało zabite przez modę na Techno. Każdy chciał być trendy i słuchać Techno. Było to modne tak jak modne w Polsce było nie słuchanie disco-polo. W ten sposób wszyscy wszystko zaczęli traktować jako Techno. Nawet najbardziej melodyjne piosenki to było dla co niektórych Techno. Pojęcie to zatem tak się rozmyło, że prawdziwe rasowe Techno gdzieś się zagubiło. Rasowe Techno nadawało didżejowi miano twórcy, bo mógł on tworzyć utwory na żywo z przygotowanych w samplerach syntezowanych próbek generowanych i zapętlanych tworząc niepowtarzalne transowe konstrukcje. Ale zejdźmy na ziemię.
Dziś pod pojęciem Techno rozumie się bardzo ogólnie wszelkie gatunki muzyki tanecznej z wyraźnie zaznaczonymi elementami syntezowanymi, elektronicznymi. Nie mówi się już o Techno jako o konkretnym gatunku bo nic to nikomu nie mówi. Mówi się o Trance, Rave, Progressive czy Electro.
Jednakże oryginalne techno żyje. Można go posłuchać np. w internetowym moskiewskim radiu Moscow Radio. Doskonały klimat. Posłuchaj co grają teraz.

Cechy charakterystyczne pierwotnego Techno:

 • nienaturalne syntezowane dźwięki lub nawet elementy industrialne (dźwięki "przemysłowe")
 • nieschematyczna konstrukcja, wyskakujące z nienacka oryginalne dźwięki; zatem forma trudniejsza do tańca, ale za to ciekawsza niż house
 • najczęściej krótkie uderzenia beat'u w takcie najczęściej 4/4 czyli uderzenie na każdym beat'cie metrycznym.
 • tempo zazwyczaj wyższe niż w muzyce house chociaż nie jest to regułą i zależy od podgatunku.

Elektro - czyli Techno reaktywacja?

Zgodnie z tym o czym była mowa wcześniej, pojęcie techno zostało rozmyte i wrzucone do jednego wora z bardzo komercyjną muzyką. W 2005 roku popularność zaczęła zdobywać muzyka Electro, która wydaje się być niemieckim przebudzeniem po zbyt wielu latach drażniącego już Trance'u, na który przerabiano każdą melodyjną piosenkę. Czy Elektro (Electro) to powrót Techno do Niemiec - mekki technicznych brzmień? Niestety chyba nie, bo Elektro już się komercjalizuje. Zatem nie jest to teraźniejsze Techno ale kolejny z gatunków a raczej tylko trendów, który przeżyje pewnie kilka lat, cały czas ewoluując.
Lekka forma Elektro staje się obecnie (obok lekkiego House'u) głównym nurtem współczesnej komercyjnej sceny tanecznej.

Cechy charakterystyczne Elektro:

 • wszystkie elementy wymienione wyżej dla rdzennego Techno, wyjątkiem w Elektro jest bardziej uporządkowana forma, bez industrialnych wstawek.
 • niemal zawsze głównym instrumentem jest charakterystyczny prosty syntezator.

Przykłady muzyki Elektro do odsłuchania, wśród nich klasyk Electro "Fade to grey":

 

Techno-House, Electro-House czyli mieszanki gatunków

Przy okazji opisu muzyki House wrzuciliśmy wyżej do odsłuchu przykład Techno-House (lub Electro-House) i jest to nie tyle odcień House, co wręcz mieszanka gatunków.
Z mieszanek bardzo często wychodzi coś nowego a także coś nowego. Być może ten mieszany styl przypadnie wam bardziej do gustu niż czasami nudnawy House lub czasami niedające się tańczyć Electro czy Techno.

Cechy charakterystyczne Elektro-House:

 • podkład, instrumenty perkusyjne oraz progresywna forma zapętlonych fraz tak jak w muzyce House
 • główne motywy grane na instrumentach syntezowanych charakterystycznych dla Electro.

Przykłady muzyki Elektro-House do odsłuchania:

 

BreakBeat - niejednostajny "breakowy" rytm + Electro instrumentarium

BreakBeat (BreakBeats, Break, Broken Beat) powstał jako sprzeciw wobec jednostajnego rytmu 4/4 w większości gatunków muzyki tanecznej. Drugą genezą, bardziej pierwotną są korzenie pochodzące z kultury Hip-Hopowej, zwłaszcza tańca breakdanc,e do którego odtwarzano zapętlone rytmy szybkiego rytmicznego Rapu. Do tańca nie potrzebny jest tekst, a gdy dodamy do tego elektroniczną otoczkę powstanie BreakBeat.

Cechy charakterystyczne BreakBeat:

 • brak jednostajnych uderzeń na każdym beat'cie, zamiast tego ciekawszy, bardziej zakręcony rytm
 • elektroniczne brzmienie jak w Electro.

Przykłady BreakBeat do odsłuchania:

 

Drum'n'Bass (d'n'b) - perkusja i bas

Nic dodać nic ująć. Mocniejszy braciszek BreakBeat opiera się na bardzo szybkim zakręconym rytmie perkusyjnym. Obok perkusyjnego rytmu charakterystyczne są też bardzo silne porcje basu serwowane słuchaczowi. Surowy Drum'n'Bass w zasadzie nie musi zawierać nic więcej. Ponieważ trudno by taka uboga forma nie znudziła się zbyt szybko, na styl Drum'n'Bass bardzo często przerabiane są bardzo znane utwory POP, Hip Hop, Techno itd. (przykłady niżej). Muzyka o szaleńczym tempie, idealna do skakania w transowym rytmie.

Cechy charakterystyczne Drum'n'Bass (Drum & Bass):

 • brak jednostajnych uderzeń, bardzo skomplikowany zakręcony rytm perkusyjny z głównym akcentem na każdy drugi beat.
 • efektowna, bardzo głęboka ścieżka basowa.
 • tempo bardzo szybkie w okolicach 160-180 BPM.

Przykłady Drum'n'Bass do odsłuchania:

 

Więcej o różnych stylach i terminach muzycznych niebawem w dziale Słownik.

 

 

.

 © Miłosz Nasadowski & Dariusz Kordas | manchester web designer
Jesli chcesz mozesz tez wyrazic poparcie dla Ks Lemanskiego w Liscie do Watykanu.